Slideshow

ARN ICT Industry Awards 2016 - Meet the winners...

​The channel came together to toast the top-performing players within Australia, as the 10th ARN ICT Industry Awards went off in style in Sydney. Photos by Maria Stefina and Yulia Photography.​​

  • Amazon Web Services wins Cloud Vendor of the Year Award

  • Amazon Web Services wins Cloud Vendor of the Year Award

  • Microsoft wins Best Cloud Initiative of the Year Award

  • Microsoft wins Best Cloud Initiative of the Year Award

  • Kloud Solutions wins Cloud Partner of the Year Award

  • Angela Fox (Dell EMC)

  • Alan Hyde accepts Hewlett Packard Enterprise's Channel Choice Hardware Vendor of the Year Award with James Henderson (ARN)

  • Mike Romans accepts Barracuda Networks' Channel Choice Software Vendor of the Year Award with James Henderson (ARN)

  • Mike Romans accepts Barracuda Networks' Channel Choice Software Vendor of the Year Award with James Henderson (ARN)

  • Felix Wong accepts Ingram Micro's Channel Choice Distributor of the Year Award with James Henderson (ARN)

  • Laurence Baynham accepts Data#3's Channel Choice Partner of the Year Award with James Henderson (ARN)

  • Celebration Dinner

  • Celebration Dinner

  • Celebration Dinner

  • Allan King (Infront Systems)

  • Susan Searle (ARN)

  • Phil Cameron (Hall of Fame)

  • Richard Ruth (ShoreTel)

  • Distribution Central wins Telecommunications Distributor of the Year Award

  • Optus Business wins Telecommunications Partner of the Year Award

  • NEXTDC wins Best Telecommunications Initiative of the Year Award

  • ShoreTel wins Telecommunications Vendor of the Year Award

  • Pip Marlow (Hall of Fame) and David Dicker (Hall of Fame)

  • David Dicker (Hall of Fame)

  • David Henderson (Hall of Fame), Moheb Moses (Hall of Fame), Susan Searle (ARN) and Phil Cameron (Hall of Fame)

  • Standing ovation in recognition of Susan Searle (ARN)

  • Pip Marlow (Hall of Fame), Susan Searle (ARN), David Dicker (Hall of Fame)

  • Pip Marlow (Hall of Fame), David Dicker (Hall of Fame), Susan Searle (ARN)

  • Ryan Millar (MOQdigital), Nicki Page (MOQdigital) and Pieter DeGunst (Tecala Group)

  • Shannon Dowden (CyberPower), Chloe Fryar (MuleSoft), Zoe Nicholson (MuleSoft)

  • Yvonne Murray (Data#3) and Scott Gosling (Data#3)

  • Dell EMC table

  • Ben Johnson (Dicker Data), Ian Welch (Dicker Data)

  • Kerry Purcell (IBM), Rhody Burton (IBM)

  • Geoff Wright (Dell EMC), Robert Vinokurov (Dell EMC)

  • James Bergl (Datto), Kent Forster (centreRED IT)

  • James Henderson (ARN), Andrew Thomas (Hall of Fame)

  • Ryan Miller (MOQ Digital)

  • Ben Leggo (Tecala), Gleuto Serafim (Tecala), Alex Lopez (Channel Dynamics)

  • VR Rajkumar (Intel), Kathryn Hudson (Intel), Chris Osborne (Intel)

  • Moheb Moses (Hall of Fame), Susan Searle (ARN), Phil Cameron (Hall of Fame)

  • Celebration Dinner

  • Datto table

  • Kate Davis (Dicker Data), Dee Tyras (Dicker Data)

  • Angela Fox (Dell EMC)

  • Faith Rees (SixPivot), Chris Greatrex (Artis Group)

  • Celebration Dinner

  • Vijay Raghvani (NetSuite), Frank Falcone (Pronto), Smitaa Balakrishnan (Pronto)

  • Faith Rees (SixPivot), Chris Greatrex (Artis Group)

  • Sherran Evans (Tecala), Mark Hood (Tecala), Ben Leggo (Tecala)

  • John McVicker (Best Technology Services) and Keith Masterton

  • Susan Searle (ARN), Jonathan Searle (IncNet)

  • Phil Cameron (Hall of Fame) presents the 'Best Dressed Award' to Katrina Jones (VMware)

  • Celebration Dinner

  • Brandon Blume (Aruba), Chris Georgellis (Aruba)

  • Aruba table

  • Vince Sorrenti (MC)

  • ARN ICT Industry Awards 2016

  • Alpha Yee (kaseya), Craig Allen (Kaseya)

  • Simon Gomes (SAP), Perry Manross (SAP), Therese Fletcher (SAP)

  • Allan King (Hall of Fame), Andrew Thomas (Hall of Fame)

  • Celebration Dinner

  • Celebration Dinner

  • Celebration Dinner

  • George Minucos (Reliance Communications), Ahmed Latif (Linktech)

  • Richard Mitton (Oriel Technologies), Sarah Dewan (BigAir), Scott Atkinson (BigAir)

  • Kim Lawrence (Brother) and Luke Howard (Brother)

  • Faith Rees (SixPivot), Ryan Millar (MOQ Digital), Nicki Page (MOQ Digital)

  • Brother table

  • Harry Boyadjian (Intel) and Belinda Stevens (Intel)

  • Chee-Mei Gan (Intel) and Ganga Varatharajan (Intel)

  • Jonathan Searle (IncNet)

  • Celebration Dinner

  • Ryan Millar (MOQdigital) and Nicki Page (MOQdigital)

  • Celebration Dinner

  • Chris Apthorpe (Westcon-Comstor), Tony Frost (Westcon-Comstor), Steve Hickey (Westcon-Comstor)

  • Dell table

  • Jennifer O'Brien (IDG Communications), Nick Beaugeard (HubOne), Trevor Schoenmakers (HubOne)

  • ASI Solutions table

  • Celebration Dinner

  • Celebration Dinner

Show Comments