ARN ICT Industry Awards 2017

Past Winners:

2016 Winners

VENDOR AWARDS

  • Hardware Vendor - Lenovo
  • Software Vendor - VMware
  • Specialist Vendor - Veeam Software
  • Security Vendor - FireEye
  • Networking Vendor - Cisco

DISTRIBUTOR AWARDS

  • Hardware Distributor - Dicker Data
  • Software Distributor - rhipe
  • Specialist Distributor - NEXTGEN
  • Best Distributor Initiative - Distribution Central

PARTNER AWARDS

  • Enterprise Partner - Data#3
  • Mid-Market Partner - Brennan IT
  • SMB Partner - eNerds
  • Best Partner Performance Initiative - Staples Technology Solutions

PERSONAL INNOVATION AWARDS

  • Channel Excellence - Geoff Wright (Dell EMC)
  • Sales Excellence - Marisa Newham (Datacom)
  • Technical Excellence - Steve Hickey (Westcon-Comstor)
  • Management Excellence - David Nicol (Citrix)

COMMUNITY AWARDS

  • Sustainability - APC by Schneider Electric
  • Corporate Citizenship - Microsoft
  • Channel Champion - Nick Verykios (Distribution Central)

TELECOMMUNICATIONS AWARDS

  • Vendor - ShoreTel
  • Distributor - Distribution Central
  • Partner - Optus Business
  • Best Telecommunications Initiative - NEXTDC

HOMEGROWN INNOVATORS AWARDS

  • Service Provider - Cloud Plus
  • ISV - Artis Group
  • Start Up - SixPivot

CLOUD AWARDS

  • Vendor - Amazon Web Services
  • Partner - Kloud Solutions
  • Best Cloud Initiative - Microsoft

CHANNEL CHOICE AWARDS

  • SOFTWARE VENDOR: Barracuda Networks
  • HARDWARE VENDOR: Hewlett Packard Enterprise
  • DISTRIBUTOR: Ingram Micro
  • PARTNER: Data#3

HALL OF FAME INDUCTEES

  • Angela Fox
  • Laurence Baynham
  • Dominic Whitehand
  • Susan Searle

2015 Winners

VENDOR AWARDS

  • Hardware Vendor - Lenovo
  • Software Vendor - VMware
  • Specialist Vendor - Veeam Software
  • Security Vendor - Webroot
  • Networking Vendor - Huawei Technologies Australia

DISTRIBUTOR AWARDS

  • Hardware Distributor - Dicker Data
  • Software Distributor - rhipe
  • Specialist Distributor - NEXTGEN
  • Best Distributor Initiative - Distribution Central

PARTNER AWARDS

  • Enterprise Partner - Data#3
  • Mid-Market Partner - Brennan IT
  • SMB Partner - eNerds
  • Best Partner Performance Initiative - UXC Connect

PERSONAL INNOVATION AWARDS

  • Channel Manager - Penny Crafar (Microsoft)
  • Technical Excellence - Daniel Djundjek (Distribution Central)
  • Management Excellence - Ben Johnson (Dicker Data) and Lee Welch (Ingram Micro)
  • Editors’ Choice WINNER: Daniel Campbell (Fujitsu)

COMMUNITY AWARDS

  • Sustainability- WINNERS: Hewlett-Packard Australia and APC by Schneider Electric
  • Corporate Citizenship - IBM Australia
  • Channel Champion - Darren Adams (Avnet)
  • Editors’ Choice- WINNER: SAP

TELECOMMUNICATIONS AWARDS

  • Vendor - NEXTDC
  • Partner - Optus Business
  • Best Telco Initiative - Nexon Asia Pacific

HOMEGROWN INNOVATORS AWARDS

  • Service Provider - NEXTDC
  • ISV - iasset.com
  • Editors’ Choice- WINNER: Ignia

CLOUD COMPUTING AWARDS

  • Vendor - Microsoft
  • Partner - Kloud Solutions and Ultraserve
  • Best Cloud Initiative - Microsoft
  • Editors’ Choice-WINNER: Amazon Web Solutions

CHANNEL CHOICE AWARDS

  • SOFTWARE VENDOR: Kaspersky Lab
  • HARDWARE VENDOR: Hewlett-Packard
  • DISTRIBUTOR: Ingram Micro
  • PARTNER: Data#3

HALL OF FAME INDUCTEES

  • Andrea Della Mattea
  • Ian Poole
  • Craig Scroggie
  • Dave Stevens

2014 Winners

VENDOR AWARDS

  • Hardware Vendor - Cisco
  • Software Vendor - Microsoft
  • Specialist Vendor - Kaspersky Lab
  • Cloud Technology - Amazon Web Services

DISTRIBUTOR AWARDS

  • Hardware Distributor - Dicker Data
  • Software Distributor - Ingram Micro
  • Specialist Distributor - WhiteGold Solutions
  • Best Distributor Initiative - Nextgen Distribution

RESELLER AWARDS

  • Enterprise Reseller - Data#3
  • Mid-Market Reseller - Thomas Duryea Consulting
  • SMB Reseller - The Missing Link Network Integration
  • Best Reseller Performance Initiative - UXC Connect

PERSONAL INNOVATION

  • Customer Service - David Chan (Cisco)
  • Sales Excellence - Fred Viet (Lenovo)
  • Technical Excellence - Matt Rains (EMC)
  • Management Excellence - Bernadette Jenkinson (Westcon Group)

COMMUNITY AWARDS

  • Sustainability - Hewlett-Packard Australia
  • Corporate Citizenship - Intel
  • Channel Champion - Matthew Drake (Symantec)

TELECOMMUNICATIONS AWARDS

  • Vendor - ShoreTel
  • Distributor - Brightstar Australia tied with Cloud Plus
  • Reseller - Nexon Asia Pacific
  • Best Telco Initiative - BigAir Group

HOMEGROWN AWARDS

  • Service Provider - NEXTDC
  • Software Developer - HubOne

CHANNEL CHOICE AWARDS

  • VENDOR: HP
  • DISTRIBUTOR: Ingram Micro
  • RESELLER: Data#3

HALL OF FAME INDUCTEES

  • Kate Burleigh
  • David Gage
  • Allan King
  • Doug Tutus

2013 Winners

VENDOR AWARDS

  • Hardware Vendor - IBM
  • Software Vendor - Microsoft
  • Specialist Vendor - Veeam Software
  • Best Emerging Technology Initiative (Collaboration) - Cisco

DISTRIBUTOR AWARDS

  • Hardware Distributor - Dicker Data
  • Software Distributor - Express Data
  • Specialist Distributor - WhiteGold Solutions
  • Best Distributor Initiative - Distribution Central

RESELLER AWARDS

  • Enterprise Reseller - Data#3
  • Mid-Market Reseller - Thomas Duryea Consulting
  • SMB Reseller - Nexus IT & Communications Solutions
  • Best Reseller Performance Initiative - UXC Connect

PERSONAL INNOVATION

  • Customer Service - Mellissa McGuigan (Kaspersky Lab)
  • Sales Excellence - Lewis Willoughby (Westcon Group)
  • Technical Excellence - Jason Hill (eNerds)
  • Management Excellence - Alex Gambotto (The Missing Link

COMMUNITY AWARDS

  • Sustainability - NEXTDC
  • Corporate Citizenship - Telstra
  • Channel Champion - Mary Gourley, (Juniper Networks)

TELECOMMUNICATIONS AWARDS

  • Vendor of the Year - Motorola
  • Distributor of the Year - Express Data
  • Reseller of the Year - Total Business Tech
  • Best Telco Initiative - Vertel

HOMEGROWN AWARDS

  • Service Provider of the Year - NEXTDC
  • Software Developer of the Year - iasset.com

CHANNEL CHOICE AWARDS

  • VENDOR: HP
  • DISTRIBUTOR: Ingram Micro
  • RESELLER: Data#3

HALL OF FAME INDUCTEES

  • John Donovan
  • Scott Frew
  • Steve Murphy

2012 Winners

VENDOR AWARDS

  • Hardware Vendor - Cisco
  • Software Vendor - VMware
  • Specialist Vendor - Veeam Software
  • Best Emerging Technology Initiative (Mobility) - Cisco

DISTRIBUTOR AWARDS

  • Hardware Distributor - Dicker Data
  • Software Distributor - Avnet Technology Solutions
  • Solutions Distributor - WhiteGold Splutions
  • Best Distributor Initiative - Westcon Group

RESELLER AWARDS

  • Enterprise Reseller - Data#3
  • Mid-Market Reseller - Brennan IT
  • SMB Reseller - Tie between Anittel and Kiandra IT
  • Best Reseller Performance Initiative - ASI Solution

PERSONAL INNOVATION

  • Customer Service - Justin Davis (Express Data)
  • Sales Excellence - Julie Cooper (New Lease)
  • Technical Excellence - Pallav Shah (Westcon Group)
  • Management Excellence - Alison McQuarrie (Express Data)

COMMUNITY AWARDS

  • Sustainability - IBM
  • Corporate Citizenship - telstra
  • Channel Champion - Hugh Marquis (Network Neighborhood)

TELECOMMUNICATIONS AWARDS

  • Distributor - Express Data
  • Vendor - ShoreTel
  • Reseller - Comscentre
  • Best Telco Initiative - Motorola Solutions

CHANNEL CHOICE AWARDS

  • DISTRIBUTOR: Dicker Data
  • VENDOR: HP
  • RESELLER: Data#3

HALL OF FAME INDUCTEES

  • Pip Marlow
  • Nick Verykios
  • Andrew Thomas

2011 Winners

VENDOR AWARDS

  • Hardware Vendor - IBM
  • Software Vendor - Microsoft
  • Specialist Vendor - APC
  • Best Emerging Technology Initiative (Managed Services) - Cisco

DISTRIBUTOR AWARDS

  • Hardware Distributor - Avnet Technology Solutions
  • Software Distributor - Express Data
  • Solutions Distributor - Distribution Central
  • Best Distributor Initiative - Express Data

RESELLER AWARDS

  • Enterprise Reseller - Data#3
  • Mid-Market Reseller - Corporate Express
  • SMB Reseller - Anittel
  • Best Reseller Performance Initiative - ASI Solutions

PERSONAL INNOVATION

  • Customer Service - Haseeb Jamal (NewLease - Partner Services Coordinator/Product Manager)
  • Sales Excellence - Kirsten Hunter (Cisco - Partner Account Manager)
  • Technical Excellence - Tung Chau (Southern Cross - General Manager of Software Solutions)

SUSTAINABILITY AWARDS

  • Distributor - Distribution Central
  • Vendor - APC
  • Reseller - Fujitsu Australia and New Zealand

TELECOMMUNICATIONS AWARDS

  • Distributor - Brightstar
  • Vendor - BigAir
  • Reseller - Anittel
  • Best Telco Initiative - iiNet Ltd

CHANNEL CHOICE AWARDS

  • DISTRIBUTOR: Dicker Data
  • VENDOR: HP
  • RESELLER: Corporate Express

HALL OF FAME INDUCTEES

  • Wendy O'Keeffe
  • Moheb Moses
  • Craig Somerville

2010 Winners

Vendors

  • Hardware Vendor - HP
  • Software Vendor - VMware
  • Specialist Vendor - APC
  • Best Emerging Technology Initiative - EMC

Distributor

  • Hardware Distributor - Ingram Micro
  • Software Distributor - Express Data
  • Specialist Distributor - WhiteGold Solutions
  • Best Distributor Initiative - Ingram Micro (Partner Technology Centre)

Reseller

  • Enterprise Reseller - Data#3
  • Mid Market Reseller - Brennan IT
  • SMB Reseller - Anittel
  • Best Reseller Performance Initiative - ASI Solutions

Personal innovation

  • Customer Service - Stephanie McFadden (Westcon Group)
  • Sales Excellence - Andrew Winter (EMC)
  • Technical Excellence - Rodney Haywood (Alphawest)

Green channel

  • Vendor - APC
  • Customer Project - Fujitsu

Channel choice

  • Vendor - Symantec
  • Distributor - Ingram Micro
  • Reseller - Corporate Express

Hall of fame

  • David Dicker
  • Steve Nola
  • Laurie Sellers

2009 Winners

Vendors

  • Hardware Vendor - HP
  • Software Vendor - VMware
  • Specialist Vendor - APC

Distributor

  • Hardware Distributor - Ingram Micro
  • Software Distributor - Express Data
  • Specialist Distributor - Express Online
  • Distributor Initiative - LicenceTracker, Ingram Micro

Reseller

  • Enterprise Reseller - Data#3
  • SMB Reseller - PKBA
  • Retailer - Harvey Norman

Personal innovation

  • Customer Service - Niall Connell (Express Data)
  • Sales Excellence - Chris Moyle (EMC)
  • Technical Excellence Safi Obeidullah (Gen-i)

Green channel

  • Green Project - Datacom
  • Green Vendor - APC

Channel choice

  • Vendor - Cisco
  • Distributor - Ingram Micro
  • Reseller - Dimension Data

Hall of fame

  • Philip Cronin
  • Ross Cochrane
  • Ken and Maree Lowe

2008 Winners

Vendors

  • Hardware Vendor - HP
  • Software Vendor - Microsoft
  • Specialist Vendor - RSA Security

Distributor

  • Hardware Distributor - Ingram Micro
  • Software Distributor - Express Data
  • Specialist Distributor - Firewall Systems

Reseller

  • Enterprise Reseller - Data#3
  • SMB Reseller - PKBA
  • Retailer - JB Hi-Fi

Personal innovation

  • Customer Service - Isabel Reid (Express Data)
  • Sales Excellence - Daniel Nyssen (Sophos)
  • Technical Excellence - Tyson Garrett (ThinkSecure)

Green channel

  • Vendor - IBM
  • Green Project - Datacom
  • Green Product - Asus

Channel choice

  • Vendor - HP
  • Distributor - Ingram Micro
  • Reseller - Leading Solutions

Hall of fame

  • John Grant
  • John Walters
  • Phil Cameron

2007 Winners

Vendors

  • Hardware Vendor - HP
  • Software Vendor - Microsoft
  • Specialist Vendor - VMware

Distributor

  • Hardware Distributor - Ingram Micro
  • Software Distributor - itX Specialist
  • Distributor - Altech

Reseller

  • Integrator - Data#3
  • Corporate Reseller - Nexon
  • SMB Reseller - Evolve IT
  • Retailer - Leading Edge Computers

Personal innovation

  • Customer Service - Chris Price (Dicker Data)
  • Sales Excellence - Adrian Blong (Altech)
  • Technical Excellence - Paul Wilkinson (Dimension Data)

Green channel

  • Vendor - Kyocera Mita
  • Project - Joint Winners: Datacom, Southern Cross Computer Systems
  • Green Crusader - David Finn (Kyocera Mita)

Channel choice

  • Vendor - Cisco
  • Distributor - Express Data
  • Reseller - Dimension Data

Hall of fame

  • David Henderson
  • Peter Kazacos
  • Jon Shein


Platinum Sponsors

Gold Sponsors

ARN ICT Industry Awards 2017

Date/Time

Thursday, 14th Sep 2017 6:00 p.m. - 11:00 p.m.

Venue

Hyatt Regency 161 Sussex St Sydney NSW Australia

Sponsored by

  • Citrix
  • Intel
  • IBM
  • Westcon-Comstor
  • Arrow ECS ANZ
  • Dell EMC
  • Sophos
  • F5 Networks
  • Dicker Data
  • Hewlett Packard Enterprise
  • Juniper Networks
  • Veeam
  • HP
  • Amazon Web Services
  • Datto
  • Splunk
  • NEXTGEN
  • Cisco
  • Telstra
  • Targus
  • rhipe
  • Toshiba
  • Commvault
  • Exclusive Networks
  • ConnectWise
  • Wells Fargo
  • Kaspersky Lab
  • Symantec
  • D-Link
  • DNA Connect
  • Microsoft
  • CertaOne
  • StorageCraft
  • Veritas
  • Lenovo
  • VMware
  • Optus
  • Winc
  • SAP
  • Fujitsu
  • Ingram Micro
  • RSA
  • Trend Micro
  • SolarWinds MSP
  • APC by Schneider Electric