ARN

ARN Women in ICT Awards 2017 - And the winners are…

More than 50 individuals made the final shortlist in 2017, representing more than 40 organisations

ARN is proud to announce the winners of the 2017 ARN Women in ICT Awards (WIICTA), playing host to the most comprehensive and competitive line-up in the history of the awards.

Highlighting the success of female front runners across the channel, more than 50 individuals made the final shortlist in 2017, representing more than 40 organisations.

Specifically, WIICTA 2017 honoured the channel across seven categories - Achievement; Rising Star; Shining Star; Entrepreneur; Innovation; Technical and Community.

Held at a jam-packed event at The Hilton in Sydney, the awards ceremony was keynoted by Emma Poposka, co-founder and CEO of Brontech, a start-up specialising in the development of blockchain solutions for decentralised data management, digital identity and alternative currencies.

Maintaining the start-up theme, an industry panel of Gwenda Phillips (ANZ); Michelle Zamora (IBM); Lisa Bouari (outThought) and Victoria Kluth (Araza) debated the tech start-up scene in Australia, outlining opportunities and challenges for emerging businesses.

From an awards perspective, and in response to a wealth of standout submissions, three categories exceeded the traditional six finalist limit, with Rising Star, Shining Star and Achievement shortlisting 10, 13 and 10 individuals respectively.

The end result was the most hotly contested WIICTA since launching in 2012, acknowledging the achievements of a talented group of female leaders and innovators, who have become influential figures across the local ICT industry.

Following an overwhelming response, finalist submissions were selected by a shortlist panel consisting of ARN president and publisher, Susan Searle; ARN editor James Henderson and ARN senior journalist Julia Talevski.

The winners were selected by a selected panel of 28 industry judges, acknowledging creativity, innovation and excellence.

ARN congratulates all winners and finalists and thanks all organisations and individuals for taking the time to submit nominations.


TECHNICAL

The Technical award recognises the candidate who has excelled in the technical and engineering segment of the ICT industry, demonstrating a proven depth of knowledge and abilities.

The candidate will demonstrate excellence in problem-solving and decision-making skills, and an exemplary level of accomplishment in job performance.

Winner - Alana Reynard (The Missing Link)

Alana wins this award in recognition of over 13 years’ experience working for managed service providers in both Australia and the UK, providing pre-sales and support services to clients varying from 50 to 1000 users and across a range of different industries. Alana holds over 19 vendor specific certifications, some of which are very specialised and difficult to attain.

Finalists -

  • Taran Cunningham - Veeam Software
  • Simona Lewis - VMware
  • Carina Tu - Enghouse Interactive
  • Sarah Dewan - BigAir
  • Sophie Vigors - Arrow ECS ANZ

ENTREPRENEUR

The Entrepreneur award recognises the candidate who has achieved outstanding results in the ICT industry, an enterprising individual who has achieved success through risk-taking and proven initiative, often challenging the status quo in business in order to set up new ventures, products or new services.

Winner - Victoria Kluth (Araza)

Victoria wins this award in recognition of continued success as an entrepreneur and technology executive. After starting out as a coder, Victoria has started three new businesses in the past two years, and is now managing director of Araza, a leading technology company that specialises in implementation of highly complex solutions including cloud based applications and robotics. 

Finalists -

  • Emily Dela Pena - Coding Kids
  • Cindy Nicholson - Optus
  • Maryanne Demery - Seccom Global
  • Ana Ouriques - Ruppells Griffon

COMMUNITY

The Community award recognises the candidate with exemplary service to the ICT sector, through initiatives and efforts to foster positive diversity outcomes.

The candidate will be actively making a difference by working towards the advancement of gender and general diversity in ICT and going above and beyond to give back to the community.

Winner - Vikki Morris (Cisco)

Vikki wins this award for giving back to the industry during a career spanning more than 30 years. Vikki is involved in several female mentoring initiatives, and also spearheads philanthropic initiatives around disabilities awareness.

Finalists -

  • Jade Moffat - IBM
  • Heather Opdam - VMware
  • Kirsty Hunter - Datacom
  • Angela Moutinho - Solista

Page Break

RISING STAR

The Rising Star award recognises candidates with less than 10 years in the ICT industry who demonstrate their commitment to continuous career advancement and a proven desire to reach the next level of professional development.

The candidate is growing quickly in importance in the ICT field, demonstrating outstanding business acumen and professional integrity.

Winner - Vaishali Vijay (Capgemini)

Vaishali wins this award for quickly rising through the ranks, leveraging solid technical expertise with strong business acumen. At 30, Vaishali joined Capgemini as one of the company’s youngest directors, leading data analytics and visualisations capabilities across A/NZ. 

Finalists -

  • Genevive Ammar - APC by Schneider Electric
  • Sharlie Raymond - Outcomex
  • Kate Massey - JCurve Solutions
  • Asher Tarren - Arrow ECS ANZ
  • Sarah Loiterton - Dicker Data
  • Marie Scott - Datto
  • Shanthi Arul - Cisco
  • Kristy Thompson - HP
  • Carolyn Agombar - Juniper Networks

SHINING STAR

The Shining Star award recognises candidates with more than 10 years in ICT. The successful candidate will have shown noted achievements in the ICT industry, demonstrated areas of success (either through promotion or successful project/company initiatives), and highlighted significant achievements.

Winner - Andrea O'Halloran (HP)

Andrea wins this award for consistently demonstrating outstanding leadership skills during the past 11 years, including managing a diverse customer base across a wide range of industry sectors. Andrea’s key achievements during her time at HP include helping others achieve their goals, reaching revenue goals and delivering technology that transforms people’s lives.

Finalists -

  • Kristal Jamieson - Sophos
  • Genelle Coulson - Fujitsu
  • Wendy Komadina - Lenovo
  • Trang Dao - Eaton
  • Rebecca Nguyen - Kaspersky Lab
  • Zoe Nicholson - MuleSoft
  • Olivia Dempster - Mimecast
  • Chrissy Palmer - Dicker Data
  • Claudia Couzi - AC3
  • Rema Lolas - Dell EMC
  • Revathi Venkatraman - Citrix
  • Pamela Cass - VMware

ACHIEVEMENT

The Achievement award recognises the candidate showing outstanding commitment to the ICT industry through continuous career development and professional achievements.

The candidate will have risen to a senior ICT role, earned a reputation as an esteemed thought-leader and is recognised as a leader in the industry, and may also act as a role model/mentor to other aspiring female managers.

Winner - Kerrie-Anne Turner (VMware)

Kerrie-Anne wins this award for achieving a range of firsts and exemplary results across the Asia Pacific region during a 25 year technology career. One of Kerrie-Anne’s most notable achievements was establishing Symantec’s Southeast Asian presence and building up its Indian operation at the age of 27, continuing her track record of driving business growth in her current role at VMware.

Finalists -

  • Kirsten Waterman - Datacom
  • Audrey Lyon - Aquion
  • Jo Masters - Tquila ANZ
  • Danielle Uskovic - Lenovo
  • Rajitha Rajasingham - Oreta
  • Tara Ridley - Cisco
  • Kaaren Lewis - Commvault
  • Michelle Zamora - IBM
  • Clare Wharrier - Autodesk

INNOVATION

The Innovation award recognises the candidate who is a stand-out in delivering ‘big picture’ ideas and vision in the ICT industry, thereby responding to change and discovering unique and exciting business opportunities.

The candidate will show a proven track record of finding new and better ways of doing business, continually pushing the envelope.

Winner - Stacey Tomasoni (Datacom)

Stacey wins this award for continually looking “behind” the technology, bringing service design and customer centricity into every conversation. Stacey has used this insight to develop creative and innovative solutions that continue to deliver distinguished customer experience across the market.

Finalists -

  • Angela Conlon - Exclusive Networks
  • Sue Armstrong, Fujitsu
  • Nadine Lane - Tech Data
  • Angela Aspropotamitis - Ingram Micro